Газовий гачок для України

Росія і Україна перебувають буквально в декількох кроках від досягнення домовленостей щодо ціни на газ. Але поки що неясно, чи зроблять вони ці кроки. Для того, щоб зрозуміти, в якому напрямку відбувається рух, необхідно знати, якої логіки дотримується президент Володимир Путін – але, насправді, за цією логікою нерідко не може встежити і сам російський президент, — повідомляє Rivnist.in.ua.

Втім, з тактичної точки зору дії Путіна цілком логічні. Російський президент не зацікавлений в енергетичному конфлікті з Заходом — тим більше в ситуації, коли Газпром переживає не найпростіші часи. Йому необхідно переконати європейців у стабільності російських постачань і транзиту — тим більше, що заморожування будівництва «Південного потоку» в будь-якому випадку не залишає Москві в найближчі роки іншого варіанту, як домовлятися з Україною. Європейці не приховують, що не вірять у стабільність транзиту в ситуації, коли не врегульовано російсько-українська газова суперечка, і наполягають на пошуку компромісу. Путін, у свою чергу, робить вигляд, що готовий до компромісу — тобто до повернення до режиму знижки. Але при цьому знижка оформляється у вигляді зниження експортного мита, що дає російському президентові чудову можливість тримати Україну в підвішеному стані і в будь-який момент збільшити вартість сировини. Дуже приємно буде зробити це саме взимку.

Тобто, за великим рахунком, Путін намагається в черговий раз підвісити Україну на газовий гачок — і український уряд з цим не погоджується і погрожує зверненням до Стокгольмського арбітражу. Це теж абсолютно нова ситуація для російсько-українського енергетичного співробітництва, так як вона передбачає прозорість угод по газу — те, що рішуче не влаштовує Москву і ще недавно не влаштовувало Київ. Але Газпром знаходиться в схожих судових процесах з цілою групою західних енергетичних компаній — тому я не став би розраховувати на швидке вирішення проблеми. Про ціну, так чи інакше, доведеться домовлятися до арбітражу.

У цій газовій війні виграє той, у кого нерви міцніші. Україна стурбована стабільністю газових поставок — а ще тим, що борг зростає. Європейський Союз стурбований можливістю зриву транзиту через російсько-український конфлікт. Але Росія зацікавлена у вирішенні проблеми ще більше. Прибуток Газпрому є найважливішою прибутковою частиною її бюджету — і, крім того, компанія є політичним гаманцем Кремля. Росія не може дозволити собі розкіш втрати європейський ринок і розуміє, що будь-який її невірний рух призведе до прискореної диверсифікації поставок. При цьому український ринок ще важливіший. Україна залишається найважливішим покупцем російського газу і поки не має таких можливостей щодо диверсифікації, як інші країни Європи. Крім того, українська економіка залишається однією з найбільш енергоємних на континенті. Відмова від такого клієнта — безумство, і це вчора визнав сам Путін. Тому і в українців, і у європейців є шанс: якщо вони проведуть переговори з Москвою без істерик, рано чи пізно отримають від Кремля прийнятні умови газової угоди.

No Comments

Start the ball rolling by posting a comment on this article!

Leave a Reply
XHTML: You can use these tags: